مرجع مقالات رسمی عطر مرجع مقالات رسمی عطر .

مرجع مقالات رسمی عطر

تاریخچه بو

بهترین عطر مردانه
استفاده کننده عزیز، شما روزمره 2 عدتاریخچه بو
کلمه و واژه Perfume از واژه Fume در معنای دود گرفته شده‌است، به دلیل آن که در روزگار باستان آدم ها برای به وجود آوردن عطر خوش از سوزاندن مواد معطر به کارگیری می کردند. بو ماده‌ای میباشد که برای خوشبو کردن تن و یا این که دور و اطراف حریم از آن به کارگیری میگردد. بو ها در پیشین از مواد طبیعی و امروزه از ادغام اسانس‌ها، حلال‌ها، ثبت کننده‌ها و ترکیبات معطر ساخته می گردند. در کل مواد تشکیل دهنده عطرها، از روش استخراج از منابع طبیعی (حیوانی یا این که گیاهی) و یا این که از مواد شیمیایی تهیه و تنظیم میگردند. با مراجعه به متن‌ها‌ دیرین و مطالعات و حفاری‌های باستان‌شناسان مشخص و معلوم گردیده‌ که بو ها در برخی از فرهنگ‌های اول انسانی وجود داشته‌اند و هنر بو سازی در حین باستان از مصر و در میان النهرین ابتدا شده‌است.

سابق ترین عطرها از سوزاندن چوب ها به وجود می آمدند. بشر های ناندرتال اشخاصی بودند که برای اولی توشه در مورخ آدم عطر خوشی که از سوزاندن چوب های معطر به دست می آمد را کشف کردند. از دیرباز تا کنون آدم ها در پی کشف داروهای گیاهی بودند تا بتوانند بر بیماری ها غلبه نمایند، در‌این در بین مواد معطری نیز کشف می شدند که از آن‌ها بو و بو خوش بدست می آمد. براین اساس بو و دارو دارنده خواستگاه مشترکی میباشند و در قبل حرفه عطرسازی و دارو سازی از یکدیگر جداگانه نبوده اند.


دارای ارتباط بخوانید : بو های متعدد در گونه های رایحه


تاریخچه رایحه در دنیا
برای او‌لین توشه در مورخ مصریان از بو تحت عنوان بخشی از مراسم مذهبی خودشان استعمال کردند. دست نویس های باستانی بر روی سنگ قبر ها در مصر باستان و دربین النهرین نشان میدهد که رایحه در‌این دو حیطه از فرهنگ و تمدن بشری بیش تر از 5000 سال عمر داراست. روحانیون مصر باستان را تحت عنوان پدران بو می‌شناسند به دلیل آن که آنان با استعمال از بو بوی بد قربانیان پیشکش خویش را از فی مابین می بردند. از زمان باستانی تا قرنها وسطی عطرها به صورت انحصاری به مراسم های مذهبی مانند مومیایی کردن مردگان و غبارروبی آرامگاه ها اختصاص داشتند.

مصری ها اعتقادوباور داشتند که سوزاندن چاشنی جات و مواد خوشبو خدایان را خوشنود خواهد نمود. مصری ها با حریق زدن صمغ، گیاه سمار، سرو کوهی و ... عملکرد می کردند بو هایی دل نشین ساخت نمایند تا سبب خشنودی معبود گردیده و مطمئن باشند که خدا خورشید را هر روز از تحت زمین خارج میاورد! امروزه شما می‌توانید از اتاق رایحه بنا شده در محل عبادت ادفو در مصر دیدن فرمائید جایی که دستخط های باستانی نشان دهنده راهبرد های اصلاح کردن گونه های عطرها می باشند. استعمال طبقه تسلط مصری، فرعون ها و روحانیون از رایحه به طوری بوده که حتی بعداز مردن آنان‌را در اتاق های معطر دفن می کردند. عطر عطرهایی که در بقاع های فرعون به کار گیری می گردیده به حدی کارکشته بوده که زمانی باستان شناسان این بقاع ها را در سال 1897 گشوده کردند، بوی خوش رایحه از آن‌ها به مشام می رسیده میباشد. مصری ها از گل یاس، صمغ، درخت کندر، سوسن سپید و عسل در ساختن عطرهایشان بسیار به کارگیری می کردند و دیدنی اینجاست که هنوز هم این عنصرها از مهم‌ترین مواد صنعت های رایحه سازی میباشند.

بعد از مدتی به‌تدریج بو و خوشبوکننده ها از انحصار روحانیون مصری بیرون شد و مردم معمولی نیز از این مواد به کار گیری می کردند. مصری ها از هند مواد معطر و چاشنی هایی مثل زنجبیل، چوب کفش تابستانی و فلفل خریداری می کردند و بنابراین در مسئله ایجاد مواد معطر پیشرفت کردند. امروزه نیز مصری ها در ایجاد عصاره های روغنی صنعت رایحه که بخش مهمی از مواد اول ساخت رایحه در جهان را تشکیل می‌دهد، مقام ویژه ای دارا‌هستند.

 

تاریخچه بو در یونان و روم
این یونانی ها بودند که او‌لین عطرهای مایع را برای به کار گیری بر روی تن را صحیح کردند. اما این بو ها با عطرهای مدرن بسیار تفاوت داشتند. در واقع این بو های مایع، پودرهای خوشبویی بودند که با روغن مخلوط گردیده و در آن از الکل استعمال نمی‌شد. آنها با له کردن گیاهان معطر، صمغ ها و دیگر گیاهان، و با ترکیب کردن آنان با گونه های روغن ها، روشی نو ای برای تصحیح کردن رایحه ها پیدا کردند تا بتوانند به طور روزمره از آنان استعمال نمایند. برای یونانیان عنصرها عطرها همانند طلا جواهرات بود تا جایی که در حین تسخیر شرق به وسیله اسکندر این عنصرها احتکار می شدند. یونانی عشق و علاقه بسیار متعددی به رایحه داشتند و مخارج بسیار متعددی را صرف واردات مواد معطر می کردند. این عشق تعجب آور تا جایی پیش رفت که سولون، سلطان قرن ششم درین مرز و بوم استعمال از رایحه را ممنوع کرد تا در مخارج روان مرزو بوم صرفه جویی شود. اما این ممنوعیت دوام چندانی نداشت. در امپراطوری روم که مملو‌از زرق و برق بود و معاش تجملاتی از اهمیت اکثری دارا بود آبشارهایی از گلاب و بو های های بسیار خوش عطر وجود داشت تا دور و بر را برای حضار عطرآگین نمایند. همینطور در حافظه موقت باستان تعداد متعددی عطرفروشی وجود داشت. در افسانه ها آمده که کلوپاترا ملکه روم، بادبان های کشتی خویش را غرق در رایحه کرده تا برند آنتونی بوی اورا پیشین از اینکه خودش را ببیند بشنود و از وارد شدن وی باخبر شود.

طبق شواهد و متن ها تاریخی او‌لین شیمی‌دان عالم زنی بنام تاپوتی بوده که طبق لوحه‌ های باستانی خط میخی در هزاره دوم گذشته از به دنیاآمدن میان النهرین مستقر بوده میباشد. وی اولی عطرساز تثبیت گردیده مورخ میباشد که با مخلوط و تقطیر گل‌ها، روغن ها و بقیه مواد معطر چیزی مشابه به عطرهای مدرن ساخت کرده است.

باستان شناسان دیرین‌ترین کارخانه ساخت بو دنیا را در سال ۲۰۰۵ میلادی در قبرس کشف کردند. این کارخانه بیش تر از 4 هزار سال عمر دارااست. درین کارخانه دستگاه های تقطیر، قیف، ظروف پیاله ای برای ادغام کردن بو و بطری های بو کشف شوید.


تاریخچه رایحه در جمهوری اسلامی ایران

 

 


برچسب: بهترین عطر مردانه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۵۳:۰۵ توسط:علی موضوع: نظرات (0)